tel
tel: 602 225 937 e-mail: ecotherm@supermedia.pl
Ecotherm

Rekuperacja

DLACZEGO WENTYLACJA Z REKUPERACJĄ?

Nowoczesne technologie i materiały stosowane we współczesnym budownictwie po to, by ograniczyć straty ciepła sprawiają, że budynki stają się szczelne niczym termos. W takich budynkach zagadnieniem pierwszorzędnej wagi jest zapewnienie prawidłowej wymiany powietrza. Brak wymiany powietrza prowadzi do wielu niekorzystnych zjawisk – rozwoju pleśni, wzrostu stężenia dwutlenku węgla, pary wodnej i szkodliwych substancji chemicznych zawartych w farbach, klejach, lakierach i innych materiałach tzw. chemii budowlanej. Zagrożenie jest poważne – w źle wentylowanych pomieszczeniach ludzie cierpią na alergie, bóle głowy i choroby układu oddechowego, często nawet nie uświadamiając sobie przyczyn. Przy niedostatecznej wentylacji w szczelnym budynku może również gromadzić się radon - promieniotwórczy gaz przenikający z gruntu do wnętrza.

Rekuperacja wentylacja Venmar

Brak wentylacji szkodzi również samym budynkom – kondensacja wilgoci prowadzi do zagrzybienia i uszkodzeń konstrukcji w efekcie tzw. korozji biologicznej.

Tak więc wentylacja pomieszczeń jest koniecznością. Najlepiej, żeby była zmienna i dopasowywana do aktualnych potrzeb mieszkańców a ponadto, żeby nie prowadziła do nadmiernych strat ciepła. Najpowszechniej do niedawna stosowana wentylacja naturalna zwana też grawitacyjną nie spełnia niestety tych wymogów. Jej działanie zależy przede wszystkim od czynników zewnętrznych takich jak temperatura, nasłonecznienie, siła i kierunek wiatru a ciepło zawarte w usuwanym z budynku powietrzu jest bezpowrotnie tracone. Konieczność uchylania okien prowadzi do niekontrolowanych strat ciepła i w efekcie do wyższych rachunków za ogrzewanie.

Tych wad nie ma wentylacja wymuszona nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła (rekuperacją).